IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetimi Standardı Danışmanlığı

IATF 16949:2016, otomotiv endüstrisi için global alanda özel teknik gereklilikleri çerçeveleyen bir kalite yönetim standardıdır.

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetimi Standardı Danışmanlığı Kapsamı

IATF 16949 standardı global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuştur. FORD, GM ve CHRYSLER’ in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartlarını içerisinde kapsayan müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli belgelendirmeye olan ihtiyacı ortadan kaldırma amacı ile düzene sokan bir ISO Teknik Şartnamesidir.

IATF 16949:2016 , tedarik zincirinde sürekli iyileştirme, kusur önleme ve varyasyon ve israfın azaltılmasını sağlayan süreç odaklı bir KYS’nin (Kalite Yönetim Sistemi) geliştirilmesini vurgular.

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetimi Standardı Danışmanlığı Hizmetinde Ne Sağlıyoruz?

IATF 16949:2016 sertifikası almayı düşünüyor veya bir sonra belge yenileme sürecine hazırlanıyorsanız OfisUS olarak Uzman danışmanlık ekibimizle için size rehberlik sunuyoruz.

  • Mevcut Durum (GAP) Analizi: IATF 16949 belgelendirme süreci için firma tarafından belirlenen hedefler ve mevcut durum arasındaki eksiklerin tespitini yapıyoruz ve belgelendirme uyum raporunu ortaya çıkarıyoruz.
  • Planlama: IATF 16949 belgelendirme süreci doğrultusunda kapsamı ve ekibi belirliyoruz. (İç ve dış hususların belirlenmesi, tarafların belirlenmesi gibi) Bu doğrultuda proje planı ve eğitim planını oluşturuyoruz.
  • Uygulama: Belirlenmiş hedefler ve plan doğrultusunda dokümantasyon ve kurum içinde uygulanması için gerekli çalışmaları ekibinizle birlikte yürütüyoruz. (Temel Kalite Araçlarının uygulanması, Uyum Planı gözden geçirme vb.)
  • Gözden Geçirme: IATF 16949 denetiminize hazırlık yapmanız için firmanız ile birlikte iç denetim ve YGG (Yönetim Gözden Geçirme) yapıyoruz. Belirlenen süreç iyileştirmesi uygulamalarınızı takip ederek belge süreci için hazır olduğunuzu teyit ediyoruz.
  • Belgelendirme: Belgelendirme kuruluşu seçimlerinizde size yardımcı oluyoruz. Denetim sonrası bir uygunsuzluk olması durumunda tamamlamanıza yardımcı oluyoruz.
  • Sürekliliğin Sağlanması: Yönetim sisteminin içselleştirilmesi ve sürekli iyileştirilmesi için bir yol haritası oluşturuyoruz.

Otomotiv sektöründe çalışmıyor ama temel kalite araçlarının kullanımını kendi sisteminiz için veya müşteri gereklilikleri için talep .ediyorsanız, APQP-PPAP-FMEA-SPC-MSA danışmanlarımız için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetimi Standardı Danışmanlığı Referanslarımız

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetimi Standardı Danışmanlığı Ekibimiz