Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun amacı bilimsel, özel alanlar ve teknolojik alanlara insanları teşvik etmektir. Yenilikçi, geliştirme odaklı fikirleriniz veya projeleriniz uygun ve özgün olması halinde TÜBİTAK tarafından desteklenebilir. Hazırladığınız projeleri faaliyete geçirmeniz için maddi destek almanız mümkündür. TÜBİTAK’ın birçok alanda ve geniş yelpazeye sahip dallarda destek programları mevcuttur.

Destek programlarına başvurmak için TÜBİTAK’ın resmî web sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız projeyi hayata geçirmek için atacağınız ilk adım bu olacaktır. Başvurmadan önce elektronik ortamda yeni kullanıcı kaydı oluşturmanız ve ardından eğer varsa firma kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Bu kayıt ilgili firmanın yöneticisi ya da çalışanı tarafından yapılabilir. Daha sonra kaydını yaptığınız ilgili web sitesi aracılığı ile projeyle ilgili bilgi ve evrakları girebilirsiniz. Girdiğiniz bilgiler konusunda bir eksiklik ya da hata olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Projenizde bulunan bir hatanız ya da eksiğiniz yüzünden reddedilme riskiniz artabilir. Bu nedenle hazırlayacağınız projeyi hassasiyetle hazırlamalısınız.

Daha sonra projeniz ile ilgili başvuru evraklarını bilgilerinizi ve evraklarınızı girdiğiniz site aracılığı ile çıktısını alarak posta yoluyla TÜBİTAK’a iletmeniz gereklidir.

Desteklenen Proje Konuları Nelerdir?

Başvurusunu yapacağınız proje fikrinin uygunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. İlgili projenizde Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) içeriği bulunmalı ve üretim veya üretim altyapısına yönelik yatırım ağırlıklı olmamalıdır. TÜBİTAK Ar-Ge destek programları için herhangi bir sektör kısıtlaması bulunmamaktadır. Her alan ve sektörden başvuru yapılması mümkündür. Uygun görülen ve desteklenen konular;

  • Yeni bir ürün üretilmesi, geliştirilmesi,
  • Firmanın mevcut bir ürününün teknolojik olarak iyileştirilmesi,
  • Ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi,
  • Maliyet düşürücü ve standart yükseltici yeni tekniklerin geliştirilmesi,
  • Yeni üretim teknolojilerinin, yöntemlerinin geliştirilmesi.

Bu hususlara dikkat ederek projelerinizi hazırlayabilir ve sunabilirsiniz. Yenilikçi, gelişim odaklı ve özgün fikirlere sahip olmanız size bu konuda oldukça avantaj sağlayacaktır. Projenizin alanı ve firmanızın büyüklüğü ne olursa olsun nitelikli projeler üreterek ülkenin katma değerini arttırmayı hedeflemeniz size olumlu yönde dönüş almanızı sağlayacaktır.

 

ofisus iletisim

ofisus iletisim

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997