Tübitak’ın Desteklediği Ar-Ge Proje Aşamaları Nedir?

Yenilikçi fikirler oluşturmak, katma değeri arttıracak projeler sunmak ya da yeni bir ürün geliştirmek her zaman ve düşündüğünüz kadar zor değildir. Planlamalarınıza sadık kalarak, bilinçli adımlarla ilerlediğinizde başarılı sonuç alma ihtimaliniz yüksektir. İhtiyacınız olan proje şemasını ve yol haritasını belirleyin. Bu uzun yolculukta sizlere zorluklar bekliyor.

Temel araştırma nitelikleri aranmayan, araştırma ve deneysel geliştirme (Ar-Ge) odaklı, teknik açıdan yeni veya geliştirilmiş, teknolojik süreç yenilikleri odaklı projeler tercih edilmektedir. Yeni ürün, ürün kalite ya da standartlarının iyileştirilmesi gibi projelere destekler yapılmaktadır.

Projede geliştirilmesi hedeflenen çıktılar; teknoloji, ürün, modül, süreç, yöntem, veri, yazılım, rapor vb.

TÜBİTAK tarafından destek sağlanacak Ar-Ge projelerinden beklenenler;

  • Kavram odaklı geliştirme
  • Teknolojik, teknik ve ekonomik yapılabilirlik
  • Geliştirilmiş kavramdan tasarıma geçme sürecinde ki laboratuvar vb. çalışmalar
  • Tasarım, uygulama ve tasarımı doğrulama çalışmaları
  • İlk örnek (prototip) üretimi yapmak
  • Pilot tesisin kurulması
  • Deneme üretimi ve gerekli testlerinin uygulanması
  • Karşılaşılan tasarım kaynaklı sorunların çözümünü sağlamak gibi faaliyetlerin tamamı ya da bu aşamaların bir kısmını içermesi beklenir.

Başarılı bir sonuç için attığınız adımlardan emin olmalı ve adımlarınızı yeri sarsarcasına atmanız gereklidir. Yeni bir fikir oluşturun. Kafanızda oluşturduğunuz konsept fikri çok önemlidir, öncelikle bu ilk ve önemli adımı sağlıklı bir zihin ile birlikte yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Ürettiğiniz yeni fikirlerin güçlü ve zayıf yönlerini, eksilerini ve artılarını iyice düşünün. Piyasayı iyice araştırın ve rakiplerinizden ilham alın. Oluşturacağınız fikir yenilikçi ve gelişim odaklı olmalıdır. Oluşturduğunuz fikri gözden geçirin, Kafanızda canlandırdığınız ve yazılı hale getirdiğiniz yeni fikrin taramasını yapın. Eksi yönlerini ayrıştırın, ortaya çıkan fikir eşsiz ve ilgi çekici olmalı. Ar-Ge aşamalarında fikriniz yenilikçi ve özgün gözükmelidir. Tarafsız bir inceleme yapılacaktır bu nedenle fikrinize güvenin. Geliştirme ve test etme, İlk iki aşamada başarılı olduğunuzu varsayalım, bu aşama kurguladığınız konsepte yenilikler katarak geliştirmek olacak. Ar-Ge çalışmanızı başarıyla sonuçlandırmak için üzerinde durun ve belirlediğiniz hedef kitleye hitap edin. Tüm aşamalarınızı hassasiyet ile yaparak projenizde başarı yakalayabilirsiniz.

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997