İlk kez 2022 yılında gerçekleştirilen Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı, projelerin yüksek verimliliği ve paydaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda 3 Haziran’da yeniden başlatıldı.

Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı, üniversite ve kamu araştırma merkezleri ile enstitülerindeki bilgi birikiminden yararlanarak, Türkiye’de yerleşik ve proje sonuçlarını Türkiye’de uygulamayı taahhüt eden şirketlerin geliştirdiği yapay zekâ teknolojilerinin; yapay zekâ çözümlerine ihtiyaç duyan şirketlerin gereksinimleri doğrultusunda ürün veya çözümlere dönüştürülmesini amaçlamaktadır.

Bu program kapsamında, ilk aşamada beş öncelikli alan desteklenecektir. Bu öncelikli alanlar şunlardır:

  1. Akıllı Üretim Sistemleri,
  2. Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık,
  3. Finans Teknolojileri,
  4. İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik,
  5. Akıllı Eğitim Teknolojileri.

Bu destek modelinde, yapay zekâ çözümlerine ihtiyaç duyan müşteri kuruluşların; teknoloji sağlayıcı olarak en az bir şirket, bu konuda tecrübeli en az bir üniversite araştırma laboratuvarı/merkezi veya kamu araştırma merkezi/enstitüsü ile TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü’nden oluşan bir konsorsiyum oluşturmaları beklenmektedir. Proje başvurusu yapacak konsorsiyumların başvuru öncesi bir iş birliği sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.

Proje başvuruları, TEYDEB Proje Değerlendirme İzleme Sistemi (PRODİS) üzerinden 3 Haziran 2024 – 31 Temmuz 2024 (saat 23:59) tarihleri arasında kabul edilecektir. Ön kayıt işlemlerinin 29 Temmuz 2024, saat 17:30’a kadar tamamlanması ve gerekli belgelerin TÜBİTAK’a iletilmesi gerekmektedir.

Ön kayıt işlemlerini tamamlamış olan kuruluşlar, proje önerilerini ilgili tarihe kadar PRODİS üzerinden TÜBİTAK’a sunabileceklerdir.

1711 – YAPAY ZEKÂ EKOSİSTEM 2024 ÇAĞRI DOKÜMANI

1711 – Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997