Proje destek bitiş tarihine 6 aydan az süre kalan projelere transfer ödemeleri yapılmasıyla ilgili bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile bitiş tarihi 6 aydan 3 aya indirildi. Ayrıca, teminat mektubu, kefalet mektubu, kefalet senedi ve kuruluş tarafından düzenlenen senetle yapılacak transfer ödemeleri arasındaki farklılıklar kaldırıldı. Kuruluşlar artık bu teminat türlerini ayrı ayrı veya bir arada sunarak transfer ödemeleri alabilecekler.

Önceki durumda kuruluşlar ilave teminat vererek daha fazla transfer ödemesi alamıyordu. Ancak proje maliyetlerinde veya proje destek üst limitlerindeki artışlar nedeniyle ilave teminat verilerek daha fazla transfer ödemesi yapılabilmesi için düzenleme yapıldı. Örneğin, teminat mektubu sunarak transfer ödemesi alan bir kuruluş, takip eden dönemde kuruluş tarafından düzenlenen seneti sunarak ilave transfer ödemesi alabilecek.

Tek seferde yapılan senet karşılığı transfer ödemesi ve bu ödemenin 2 dönemde mahsup edilmesi kuralı kaldırıldı. Kuruluş tarafından düzenlenen senetle yapılan transfer ödemeleri, teminat mektubu, kefalet mektubu ve kefalet senedi gibi her dönemde kalan bütçeye göre yapılacak. Ayrıca, proje bütçesinin/kalan bütçesinin %25’lik transfer ödemesi oranı %30’a çıkarıldı, bu da kuruluşların daha fazla transfer ödemesi almasını sağlayacak.

Önceki durumda transfer ödemeleri için talep edilen tutarın %25 fazlası kadar teminat isteniyordu. Ancak yapılan düzenleme ile teminat oranı azaltılarak talep edilen transfer ödemesi tutarı kadar teminat istenecek.

Enflasyondaki artışlar nedeniyle proje maliyetlerinde önemli bir artış olduğu için, Ocak ve Haziran aylarında proje bütçesi veya proje süresince kalan bütçe, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi altı aylık ortalamalarına göre değişim oranında artırılacak. Ayrıca, 1 Ocak 2023 tarihinden sonra desteklenen projelerin kalan bütçeleri geriye dönük olarak artırılacak. Bu artışlar sadece transfer ödemelerinde dikkate alınacak, bütçe artışı olarak kabul edilmeyecek.

Mikro ölçekte olmayan kuruluşlarda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin (a) bendi kapsamında çalışan ve şirkete %5 ve altında hisseye sahip olan ancak Yönetim Kurulu üyesi olmayan şirket çalışanlarının proje maliyetleri desteklenebilecek. Ayrıca, TÜBİTAK’tan olan alacaklarını temlik etmiş ve temlik borcu bitmiş kuruluşlara transfer ödemeleri yapılabilecek.

Belirtilen transfer ödemesi kuralları, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra yapılan transfer ödemelerinde geçerli olacak.

Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997