Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; “Dijital dönüşüm projelerini uygulayacak KOBİ’lerimize, 20 milyon lira üst limitli olmak üzere 36 ay vadeli uygun maliyetli finansmana erişim imkanı sağlıyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’lerin) dijital dönüşüm süreçlerindeki finansman zorluklarını aşmaya yönelik önemli adımlar attıklarını ifade etti. Kacır, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile işbirliği yaparak KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve verimliliklerini artırmak amacıyla dijital dönüşüm projelerine 300 milyon avro finansman sağladıklarını belirtti. Bu kapsamda, KOBİ’lerin dijital dönüşüm ihtiyaçlarını belirleyen ve yol haritasını oluşturan bir değerlendirme analizi gerçekleştirildiğini ve bu süreçte 20 milyon liraya kadar uygun maliyetli finansmana erişim imkanı sağlandığını dile getirdi.

Bakan Kacır, imalat sektöründeki KOBİ’lerin dijital dönüşümünü hızlandırmak amacıyla hazırlanan “KOBİ Dijital Dönüşüm Tanıtım Programı”na katıldı. Programın, teknolojik gelişmelerin küresel rekabeti yeniden tanımladığı bir döneme denk geldiğini ve bu bağlamda önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Kacır, yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri ve robotik gibi yenilikçi teknolojilerin günlük yaşamı ve iş yapma pratiklerini şekillendirdiğini belirterek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerinde destek verdiklerini söyledi. Bu çerçevede, yerli teknoloji geliştirme ve bilimsel altyapıyı güçlendirmeye yönelik bir vizyonla hareket ettiklerini ifade etti.

Bakan Kacır, TÜBİTAK ile son 22 yılda dijital dönüşüm alanında yaklaşık 47 milyar lira destek sağladıklarını belirterek, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında firmaların dijital dönüşüm ihtiyaçlarını desteklediklerini ve bu doğrultuda 448 milyon dolarlık yatırıma imkan tanıdıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin dijital dönüşümünü desteklemek amacıyla Avrupa’daki benzer altyapılardan yararlanmayı sağlayacak bir yapı kurduklarını belirten Kacır, işletmelere yönelik hizmetlerin güçlendirilmesi amacıyla Dijital Avrupa Programı’na katıldıklarını ifade etti.

Bakan Kacır, doğru altyapı, nitelikli insan kaynağı ve uygun finansmanın başarılı bir dijital dönüşüm için önemli olduğunu vurgulayarak, TÜBİTAK TÜSSİDE, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle geliştirilen Dijital Dönüşüm Olgunluk Değerlendirme Modeli (DDX) ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarını tespit ettiklerini ve geniş kapsamlı bir insan kaynağı yetiştirdiklerini belirtti.

Son olarak, KOBİ’lerin dijital dönüşümünde finansman engellerini kaldırmaya devam ettiklerini söyleyen Kacır, 10 milyar liraya kadar destek sağladıklarını ve uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliğini artırarak yeni finansman mekanizmalarını KOBİ’lerin hizmetine sunduklarını ifade etti. Bu çerçevede, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile işbirliği yaparak 300 milyon avroluk bir finansman sağladıklarını ve dijital dönüşüm projelerini desteklediklerini belirtti.

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997