Dijital Avrupa Programı (DAP), AB’nin 2021-2027 döneminde hayata geçireceği toplam 7,5 milyar avro bütçeli yeni finansman programıdır. Bu program, Avrupa genelinde stratejik dijital kapasitelerin oluşturulması ve dijital teknolojilerin yaygınlaştırılmasına odaklanmaktadır.

Türkiye, bu programa katılım anlaşmasını imzaladığından itibaren, Türk işletmeleri, kamu kurumları ve uygun organizasyonlar artık Dijital Avrupa Programı çağrılarına başvurabilirler.

Programın temel hedefleri arasında Yüksek Başarımlı Hesaplamalar, Yapay Zekâ, Veri ve Siber Güvenlik alanlarında kritik dijital altyapıların kurulması ve stratejik öneme sahip yenilikçi dijital teknolojilerin geliştirilmesi bulunmaktadır. İkinci aşamada ise, oluşturulan bu altyapıların ve dijital teknolojilerin KOBİ’lerin, kamu kurumlarının ve vatandaşların erişimine açılması ve yaygın olarak kullanılması amaçlanmaktadır.

Bu programın özel hedefleri şunlardır:

➡ Özel Hedef 1: Yüksek Başarımlı Hesaplama (High Performance Computing)

➡ Özel Hedef 2: Yapay Zekâ (Artificial Intelligence)

➡ Özel Hedef 3: Siber Güvenlik ve Güven (Cybersecurity and Trust)

➡ Özel Hedef 4: İleri Dijital Beceriler (Advanced Digital Skills)

➡ Özel Hedef 5: Dijital Kapasitelerin Oluşturulması, En İyi Kullanımı ve Birlikte Çalışabilirlik (Deployment, Best Use of Digital Capacity and Interoperability)

2027 yılına kadar sürecek olan bu 7,5 milyar avroluk bütçeli program sayesinde, yüksek başarımlı hesaplama ve yapay zekâ gibi stratejik alanlarda altyapı oluşturulacak ve bu alanlarda ihtiyaç duyulan insan kaynağı yetiştirilmesine finansman sağlanacaktır. Ayrıca Türkiye’de kurulacak Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri ile KOBİ’lerin ve kamu kurumlarının dijital dönüşümleri desteklenecektir.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997