Bilindiği gibi 29.12.2022 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Bilgi Teknolojilerine Yönelik 7 Maddelik Destek Paketi açıklanmıştı. Açıklanan bu paket ile Ar-Ge/Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren firmalarda çalışan bilişim personelleri için uzaktan çalışma oranının %100 olarak uygulanacağı duyurulmuştu.

Bu kapsamda, TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile birlikte, hem 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun hem de 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunda yer alan ve gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında değerlendirilebilecek merkez / bölge dışında geçirilebilecek süreler için Cumhurbaşkanı oran yetkisindeki “bölgesel ve/veya sektörel alanlarda yüzde yetmiş beşe kadar” ibareleri “bölgesel ve/veya sektörel alanlarda ya da meslek gruplarına göre yüzde yüze kadar” şeklinde değiştirilmektedir.

Bu teklifin kanunlaşması sonrasında, bazı meslek grupları için merkez / bölge dışı çalışma uygulaması %100 oranında uygulanabilecektir. Bölgesel ve/veya sektörel alanlar ile meslek gruplarının açıklanması için Cumhurbaşkanı kararının yayımlanması beklenmektedir.

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997