TÜBİTAK Destek Programlarının Amaçları Nelerdir?

TÜBİTAK’ın en temel amacı ülke menfaatleri adına yapılan her alandaki çalışmaları destekleyerek ülke gelişimi ve kalkınma politikası amacıyla üretilen fikirler için fiziki ortam oluşturmak, gerekli durumlarda finansal ve teknik destek sağlamaktır. Ar-Ge kültürü ve yapılanmasını genişleterek, üniversite ve sanayi iş birliklerini arttırmak, ithalatı azaltacak yerli ürünleri geliştirerek nitelikli iş gücü istihdamını güçlendirmek adına çalışmalar yapmaktadır/yapmayı hedeflemektedir.

Türkiye’nin bilimsel araştırmalarda, özel alanlarda, teknolojik gelişmelerinin takibi konusunda öncülüğünü üstelenerek, kuşkusuz birçok başarılı proje gerçekleştirerek ve akabinde global anlamda da birçok başarıya imza attı. TÜBİTAK, yapısal işleyiş olarak pek çok kez değişiklik yaşasa da ana amacı hiç değişmemiş ve ülke çıkarları doğrultusunda verdiği hizmetleri kesinti yaşamamıştır. TÜBİTAK’ın faaliyet alanları tek bir alanla sınırlandırılmamış, uluslararası bağlamda yapılan her türlü alanda ki araştırmayı takip ederek Türkiye’de faaliyete geçirmek için birçok proje oluşturmuştur. TÜBİTAK, gençlerin ve akademisyenlerin projelerini desteklemek için finansal desteklerin sağlanmasına aracılık etmeye devam etmektedir. Bu genç kesimin, bilim insanı adaylığına teşviki ve ülke çıkarlarına göre hizmet etmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Uluslararası alanda yapılan rekabet gücünü arttırmak konusunda oldukça etkili roller oynamaktadır. Yeni yöntemler geliştirerek, yenilikleri ülke topraklarında değerlendirerek ve özel sektörün teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda ki katılımlarını sağlamak amacıyla programlar düzenlemektir.

Oluşturulan bu programlar neticesinde, fikirlerin ve projelerin somut hale dönüşmesini sağlayacak fiziki ortamlar yaratmak başlıca görevlerinden biridir. Yerli ve yabancı araştırma kurumları ve ilgili araştırmacılarla her alanda bilimsel ve teknik iş birliği yaparak, uluslararası gerçekleştirilen faaliyetlerde Türkiye adına taraf olmaktadır. Ülke gelişimine katkı sağlayacak her türlü alanda ki Türkçe ve yabancı dillerdeki kitapları yayınlamak ve çevirisinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu yayınlamaların ve çevirilerin en temel amacı, insanlık gelişimi ve ülke gelişime katkı sağlayabilecek bilgileri öğrenilebilir ve erişilebilir kılmaktır. Tüm bu açıklamalar neticesinde temel amaç Türkiye’de katma değer oluşturan kuruluşların, hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda, izlenebilir ve takibi sürdürülebilir Ar-Ge çalışmalarını desteklemektedir.

 

Ofisus İletişim

Ofisus İletişim

Ofisus Bültene Abone Ol

Güncel gelişmelerden haber olmak için bültene abone ol.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Arayın görüşelim
(312) 287 9997